Виставка світлин пам’ятників депортації лемків на Тернопільщині у місті Тернопіль

Виставка світлин пам’ятників депортації лемків на Тернопільщині - фото
Дата початку: 10 червня 2019
Дата кінця: 20 червня 2019
Для того, щоб підписатися на події, будь ласка, авторизуйтесь через соціальні мережі
Лемки  — етнографічна група українців, що мешкає або походить із Лемківщини (Лемковини), розташованої в карпатських Бескидах на території сучасних Польщі та Словаччини. Назву «лемки» виводять від часто використовуваного ними в розмові слова «лем», що значить «тільки» (лише) і цей термін з'явився лише на початку 19 ст.; самі ж лемки історично називали себе русинами або руснаками.

Культурна особливість лемків проявляється передусім у мові, архітектурі, одязі та фолклорі. Релігійно на поч. 20 ст. більшість лемків були греко-католиками, проте в 1930-их відбулися зміни і частина з них перейшла в православ'я. Більшість лемків ідентифікують себе як українців, втім частина відстоює ідею окремішності.

Внаслідок обміну населенням між комуністичною Польщею та Радянською Україною, проведеним у 1944-1946 роках 2/3 лемків (близько 95 тисяч осіб) із ПНР було переселено на територію УРСР, а решту (близько 30–40 тис.) під час операції «Вісла» (1947) — на північно-західні землі Польщі. Відтоді значна частина лемків живе в різних регіонах України, а на історичній Лемковині залишилися здебільшого лемки Словаччини та Закарпаття. Багато лемківських сіл на території Польщі залишилися покинутими.
Перегляди 15

Відгуків немає.
Ви можете бути першим:

Додати відгук